Beskrivning
IBC-adapter med 2″ filter – PEM 50 anslutning
IBC-adapter med integrerat 2-tumsfilter för filtrering av vatten och andra kompatibla vätskor direkt från en IBC-tank. Filtret fångar upp smuts, sediment och partiklar innan vätskan leds vidare till exempelvis pump, slang, bevattningssystem eller annan utrustning.
Adaptern monteras direkt på IBC-tankens utloppsventil med invändig S60×6-gänga. Filteranslutningen är 2 tum och konstruktionen är anpassad för högre flöden, med en flödeskapacitet på upp till 8 000 liter per timme.
Den större dimensionen gör filtret särskilt lämpligt för system där ett högt vattenflöde behöver bibehållas. Genom att filtrera vätskan direkt efter tanken minskar risken för igensatta pumpar, ventiler, spridare och munstycken.
Fördelar
- Monteras direkt på IBC-tankens utlopp
- Invändig S60×6-anslutning
- 2″ filteranslutning (PEM 50)
- Flödeskapacitet på upp till 8 000 l/h
- Fångar upp smuts och partiklar
- Skyddar pumpar, ventiler och bevattningsutrustning
- Minskar risken för igensättning och driftstopp
- Lämplig för system med högre flödeskrav
- Filterinsatsen kan kontrolleras och rengöras
Tekniska uppgifter
| Egenskap | Utförande |
|---|---|
| Produkt | IBC-adapter med 2″ filter |
| Anslutning mot IBC-tank | Invändig S60×6 |
| Filteranslutning | 2″ (PEM 50) |
| Flödeskapacitet | Upp till 8 000 liter per timme |
| Montering | Direkt på IBC-tankens utloppsventil |
| Användning | Filtrering av vatten och kompatibla vätskor |
Skyddar utrustningen efter IBC-tanken
Vätska i en IBC-tank kan innehålla sand, rost, växtdelar, bottensediment och andra partiklar. Dessa kan täppa igen eller skada utrustning längre fram i systemet.
Genom att montera filtret direkt på tankens utlopp filtreras vätskan innan den når pump, ventiler, slangar och munstycken. Det bidrar till jämnare drift, färre stopp och minskat underhåll.
Användningsområden
IBC-adaptern med 2″ filter passar bland annat för:
- Bevattningssystem
- Regnvattenhantering
- Vattenpumpar
- Mobila bevattningsanläggningar
- Vattenvagnar
- Lantbruk och odling
- Rengöring och spolning
- Påfyllning och överföring av vatten
- System med höga flödeskrav
- Tekniskt vatten
Rengöring och underhåll
Kontrollera filtret regelbundet och rengör filterinsatsen när flödet minskar eller när smuts har samlats i filterhuset. Hur ofta rengöring behövs beror på vätskans kvalitet, användningsmiljön och mängden vätska som passerar filtret.
Stäng alltid IBC-tankens ventil och gör systemet trycklöst innan filtret öppnas eller demonteras.
Kontrollera anslutningen före beställning
Kontrollera att IBC-tanken har en utvändig S60×6-gänga. Gängan har en diameter på cirka 60 mm och en gängstigning på 6 mm. Andra anslutningar förekommer på IBC-tankar.
Kontrollera även att filtrets material och packningar är lämpliga för den vätska som ska hanteras.
Observera att den faktiska flödeskapaciteten påverkas av bland annat vätskans viskositet, tryck, slangdimension, rörlängd och hur smutsigt filtret är.






Recensioner
Det finns inga recensioner än.